Başlangıç » Nedir » İşletmelerde, bilgi ve iletişim teknolojileri rolü nedir?

İşletmelerde, bilgi ve iletişim teknolojileri rolü nedir?

Posted by: UBilişim 25 Mart 2010 Yorum Yaz

İşletmelerde, bilgi ve iletişim teknolojileri rolü nedir? Bilişim
İletişim teknolojilerindeki gelişmelerin, bilgisayar mimarilerine entegrasyonu sayesinde veri aktarımı ve paylaşım konusundaki çalışmalar, işletmecilik uygulamalarında bilgisayar ağları, çalışma ağları yada yaygın kullanımıyla network adı verilen yapıları ortaya çıkarmıştır.
Bilgisayar ağı kavramını biraz daha açmak gerekirse: “birçok bilgisayar çevresinde yer alan donanım, yazılım ve veri kaynaklarının bu bilgisayarlar arasında çok yönlü veri iletişim olanaklarının sağlanmasıyla, her türlü olası bilgisayar kullanıcısının çok amaçlı hizmetine sunulduğu ağ” tanımı da yapılabilir (Sankur, 1997, s.270). Firmalarda ofis çalışanları, bilgisayarlar ağ üzerinde bağlı iseler, dosyalarını paylaşabilir, birbirleri arasında mesaj ve faks gönderebilir ya da ortak bir yazıcıdan çıktı alabilirler. Örneğin; işletmede kurum içi iş duyurularının bulunduğu bir dosyanın, tüm firma çalışanları tarafından ortak erişebilecek bir dosya paylaşım alanında tutulduğunu düşündüğümüzde, çalışanları ayrıca bilgilendirmeye gerek olmayacağından konuyla ilgilenen çalışanların bilgiye anında ulaşması sağlanabilmektedir.
Kaynak: Yrd. Doç. Dr. Asım Saldamlı, “İnsan Kaynakları Yönetiminde Bilişim Teknolojisinin Kullanımına Yönelik Bir Araştırma: Tekirdağ Örneği”, İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi Yıl:7 Sayı:13 Bahar, 2008.


2010-03-25