Başlangıç » Nedir » “İsmiyle müsemma olmak” deyimi ve Muhammed ismi

“İsmiyle müsemma olmak” deyimi ve Muhammed ismi

Posted by: Sedat Aslan 16 Nisan 2011 Yorum Yaz

“İsmiyle müsemma olmak” deyimi ve Muhammed ismi İlahiyat
Hz. Peygamber'in aziz hatırasını yaşatma ve ismi taşıyan kimsenin onu örnek alması amaçlarıyla ebeveynlerin çocuklarına en çok seçtiği adlardan biri olmuştur Muhammed zamanla. 
Burada Türkçenin en güzel deyimlerinden birini hatırlamak da yerinde olacaktır: “İsmiyle müsemma olmak.” Öteden beri isimlerin sahipleri üzerinde tesiri olduğuna inanıldığını biliyoruz. Bu iddia üzerinde elbette tartışmalar yapılabilir ama konunun bizi ilgilendiren yönü, bu inançla kişilere isimler seçilen bir kültürde gerek Muhammed gerekse Ahmed, Mahmut, Mustafa gibi Hz. Peygamber'in diğer isimlerinin çok sık kullanılmasıdır. Günümüzde de Muhammed başta olmak üzere Hz. Peygamber'in isimlerinin (Esma-i Nebi) en çok tercih edilenler arasında olduğunu öğrenmek için çevremize şöyle bir göz gezdirmemiz yeterli olacaktır.  
Diğer yandan zamanla konu hakkında farklı kanaatlerin oluştuğu da bilinmektedir. Özellikle toplumumuzda Muhammed ismini taşımanın kişiye ağır sorumluluklar yükleyeceği ve herkesin bu sorumluluğu kaldıramayacağı, Muhammed ismi Hz. Peygamber'e ait olduğundan onu taşıyan çocuğa bağırılamayacağı, bağırıldığı takdirde peygambere saygısızlık edilmiş olunacağı gibi görüşler de zamanla yaygınlık kazanmıştır. Ancak son yıllarda Muhammed isminin yeniden eski yaygınlığını kazanmaya başladığını da gözlemledik.
Çocuklarına Muhammed ismini seçen ebeveynler ve bu ismi taşıyan bazı kimselerin görüşlerine başvurduğumuzda toplumuzda hala aynı kaygıların taşındığını gördük. Fakat görüş belirten ebeveynlerin bu ismi seçme gerekçelerine baktığımızda da Hz. Peygamber'in özelde bu konudaki uygulamaları, genelde de yaşantısının örnek alınması kaygılarıyla hareket edildiği ortaya çıktı.
Kaynak: Sonpeygamber.info web sitesinde yayımlanan “Neden Muhammed İsmi” makalesinden derlenmiştir (Erişim tarihi: 15/04/2010).2011-04-16