23 Ocak 2011

Kalp hastaları neden bol bol meyve ve sebze tüketmelidir?

Beslenme
Beslenme

Avrupa Kardiyoloji Dergisi’nde yayımlanan çalışmanın verilerine göre, 2 porsiyondan sonraki her ilave sebze ve meyve tüketimi koroner kalp hastalıklarından ölümleri yüzde 4 azaltıyor. Diğer bir ifadeyle örneğin 5 porsiyon meyve ve sebze tüketen bir kişide ölümcül koroner kalp hastalıkları günde 4 porsiyon tüketenden yüzde 4 daha az bulundu. Günde 8 porsiyondan fazla meyve ve sebze yiyenlerde 3 porsiyondan az tüketenlere göre koroner arter hastalıklardan ölümler yüzde 22 daha az olmaktadır. Yani porsiyon sayısı arttıkça koroner arter hastalığından ölümlerde ciddi azalmalar oluyor.

Çalışma sonuçlarına göre İtalya, Yunanistan ve İspanya’da ortalama günlük tüketilen meyve ve sebze porsiyonu 5 iken, diğer ülkelerde bu rakam daha düşüktür. Akdeniz tipi diyet ve beslenme alışkanlığının çok önemli olduğu ortadadır.

Kaynak: Avrupa Kalp Ritmi Birliği Eğitim Komitesi Üyesi Prof. Dr. Bülent Görenek’in Haber7.Com Web Sitesince alıntılanan “Kalp hastaları bol bol meyve ve sebze tüketmeli” başlıklı açıklamasından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 21/01/2011).

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...