Başlangıç » Nedir » Kanserli hastalarda bitkisel ürünler kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

Kanserli hastalarda bitkisel ürünler kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

Posted by: Ne Nedir 6 Aralık 2010 Yorum Yaz

Kanserli hastalarda bitkisel ürünler kullanılırken nelere dikkat edilmelidir? Alternatif Tıp
Bitkisel ürünlerde, içine karışmış toksik maddeler olabileceği gösterilmiştir. Bu ürünlerin saflığı ve güvenilirliği kuşkuludur. Özellikle aktarlardan elde edilen bitkisel ürünlerin, doğrudan doğadan toplanmış ve işlenmemiş olduğu unutulmamalıdır. Dolayısı ile bunlar 'steril' değildir, mantar sporları, çeşitli bakteriler içerebilirler. Kemoterapi altında enfeksiyon riski olan hastalar bu tür ürünleri tükettiklerinde temizlik kurallarına çok dikkat etmelidirler.
Bu ürünlerin, kemoterapi ilaçlarının etkilerinde azalmaya yol açarak hastalığın etkin tedavisini sekteye uğrattır. Bu karışımların yan etkileri, kemoterapi yan etkisi zannedilip gereksiz doz azaltımına gidilebilmekte ve tedavinin eksik verilmesine neden olabilmektedir. Sıklıkla kanamaya yol açmaları nedeniyle kanserli hastalarda ciddi kanamalara ve ölüme neden olabilirler.
Kaynak: Prof. Dr. İsmail Çelik’in (Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Onkoloji Enstitüsü Prevantif Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı) Haber7.Com Web Sitesinde yayımlanan “Kanserde bitki ve vitaminlere dikkat” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 04/12/2010).

 2010-12-06