Başlangıç » Nedir » Katlı otoparklarda ısıtılmış rampalar

Katlı otoparklarda ısıtılmış rampalar

Posted by: Ne Nedir 25 Mart 2010 Yorum Yaz

Katlı otoparklarda ısıtılmış rampalar Otopark
Dış bölgelerde yer alan çok eğimli rampalarda kusursuz bir işletme akışı için ısıtma yapılması uygun olabilir. Buzlanma ve araçların buz nedeniyle kayması bu şekilde önlenebilir. Enerji sarfiyatının ve işletme giderlerinin azaltılması için ısıtılan sürüş yüzeyi plakası ve taşıyıcı konstrüksiyon arasına bir ısı yalıtımı konulması gereklidir. Isıtıcının kumandası sıcaklık ve nem sensörleri üzerinden kontrol edilmelidir. Konstrüksiyonun yapısı aşağıdaki şekilde olabilir:
· Binanın betonu ≥ C30/37,
Örn. Üst yüzeyin çatlak önleyici madde ile kaplanması veya diğer uygun sızdırmazlık maddeleri
Ekstruder köpük plakalardan oluşan ısı yalıtımı
(100 mm, DIN 18164-WS-035-B1)
Yalıtımın koruması için filtreli kumaş lifi (120 g/m2) ve
Isıtılabilir taban plakası ≥ C30/37.
Sürüş yapılan plakalar kaymaya karşı emniyete alınmalıdır. Bunun için iki olasılık mevcuttur: Rampa başında betonarme bir kayma eşiği veya her sürüş yapılan plaka için çelikten yapılmış korozyona karşı korunmuş bir kayma ankrajı yapılabilir. Bu ankraj iki parçalı olabilir (dişli uca sahip ayak plakası, dişli kovana sahip baş plakası). Bu parçaların alt kısımları yapının içindeki betona gömülür ve dişli ucu yalıtımın içine girer. Daha sonra üstteki parçalar bunların üstüne monte edilir ve sürüş yüzeyi betonunun içine betonlanır.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.2010-03-25