Başlangıç » Nedir » Kişisel temizlik ve giyinme

Kişisel temizlik ve giyinme

Posted by: Ne Nedir 4 Haziran 2010 Yorum Yaz

Kişisel temizlik ve giyinme Tıp
Kişilerin temiz ve görünümlerinin iyi olması, kişinin kendine özgüven duyması için gerektiği kadar, sosyal sorumluluk bilincine sahip olması yönünden de büyük önem taşır. Bu nedenle çağımızda çoğu toplum ve kültürler için giyinme ve kişisel temizlik önemli bir aktivite olarak nitelenmektedir. Kişisel temizlik aktivitesi, tüm vücudun deri ve eklerinin temizlik ve bakımı ile ağız-diş bakımını kapsayan uygulama ve alışkanlıklardan oluşur.
Giyinme aktivitesi ise, kişinin bedensel korunma ile geleneksel ve kültürel ifadenin yanısıra seksüel ifadeyi yansıtır. Giyinme, ayrıca sözsüz iletişim yollarından birini oluşturur. Hasta bireyin kişisel temizlik ve giyinme alışkanlığının yeterli ve sağlıklı olup olmadığını değerlendirip, yetersiz veya yanlış alışkanlıklarda, kişinin gereksinimi doğrultusunda yardım etme, hemşirenin bakım ve eğitim rollerinin kapsamında yer alır.
Kaynak: Doç. Dr. Necmiye Sabuncu, Doç. Dr. Kamerya Babadağ, Doç. Dr. Gülsün Taşocak, Yrd. Doç. Dr. Türkinaz Atabek, Editör: Prof. Dr. Hikmet Seçim “Hemşirelik Esasları: Ünite 1 – Hemşirelik Tanımları, Temel Kavram ve Kuramlar”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 496, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 225, ISBN 975 – 492 – 233 – 0, 1996.2010-06-04