Başlangıç » Nedir » Köpeklerin gençlik hastalığı (canine distemper) nedir? Virüsün özellikleri nelerdir?

Köpeklerin gençlik hastalığı (canine distemper) nedir? Virüsün özellikleri nelerdir?

Posted by: Tuncay Demir 17 Mart 2010 Yorum Yaz

Köpeklerin gençlik hastalığı (canine distemper) nedir? Virüsün özellikleri nelerdir? Veterinerlik
Köpek Gençlik Hastalığı (KGH), köpeklerde yaygın olarak görülen, bulaşıcı ve köpeklerin ölümüne sebep olan bir hastalıktır. KGH virusu, purulent konjunktivitis, bronkopnömoni, vezikülopüstüler lezyonlar, taban yastığında hiperkeratozis, enterik ve sinirsel bulgular meydana getiren bir virüstür. Virus özellikle köpeklerde ve kurt, tilki, çakal gibi aynı gruptan diğer türlerde ve daha az oranda da farklı hayvan türlerinde genellikle akut veya subakut seyirli, demyelinizan ensefalitisli yüksek mortaliteli bir hastalık meydana getirir. RNA içeren virüs, insanların kızamık hastalığı virusu, sığırların sığır vebası virusu ve koyun ve keçilerin vebası virüsü ile yakın ilişkilidir
Kaynaklar:
Summers BA, Cummings JF, de Lahunta A (1995): Inflammatory diseases of the central nervous system. In: Veterinary Neuropathology, ed: Duncan, L., Mosby Year Book, USA, pp: 102-110.
Summers BA, Appel, MJG (1994) Aspects of canine distemper virus and measles virus encephalomyelitis. Neuropath Appl Neurobiol, 20, 525-534.


2010-03-17