Başlangıç » Nedir » Kullanışlı otoparklar nasıl oluşturulur?

Kullanışlı otoparklar nasıl oluşturulur?

Posted by: Ne Nedir 27 Mart 2010 Yorum Yaz

Kullanışlı otoparklar nasıl oluşturulur? Otopark
Otoparklar çevreye uyum sağlamanın dışında fonksiyon itibariyle de iyi tasarlanmalı ve müşteri odaklı işletilmelidir. ADAC’nin (Alman Otomobil Klubü) 1987’de yapmış olduğu “kullanışlı otopark” başlıklı yarışmada 124 başvurudan 31 otopark ödüle layık görülmüştür.
Kullanışlı otopark için seçim kriterleri yapısal ve teknik tasarım, otopark içindeki trafik yönlendirme akışı, kontrol ve iletim sistemlerinin ulaşılabilirliği ve ayrıca yayaların güvenliği ile fiyat bilgilendirme sistemi gibi ana başlıklar altına toplanabilir. Yollar yeterince geniş olmalı, güvenlik MOBESE ve kontrol kameraları ile izlenmelidir. Özürlüler için çıkışa yakın normalden daha geniş park alanları ve asansör inşa edilmelidir. Levha ve işaretlemeler açık ve net olmalı. Kontrol ve servis hizmetlerinin sağlanabilmesi için tam otomatik bir işletim, kolay ve ekonomik bir işletime imkan vermelidir.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.2010-03-27