5 Mart 2010

Kuru baklagiller tüketilirken nelere dikkat edilmelidir?

Beslenme
Beslenme

Kuru baklagiller, sindiriminin kolaylaşması için uygun şekilde pişirilme­lidir. Kurubaklagillerin pişirme aşamaları şu şekilde olmalıdır.

· Islatma: Oda ısısındaki suda 8-24 saat ıslatılır. Gaz yapıcı maddeler ıslatma suyuna geçer. Islatma suyu dökülebilir.

Dış zarlarının çıkarılması: Sindirim sistemi bozukluğu olanlarda ve bebek beslenmesinde yararlı olabilir. Bu durumlar dışında dış kabu­ğun ayrılmasına gerek yoktur.

Pişirme: İyi pişirme sindiriminin kolaylaşması açısından önemlidir. Pişme suyu atılırsa B vitaminleri ve mineraller kayba uğrar. Bu ne­denle pişirme suları kesinlikle dökülmemelidir.

Kuru baklagiller posa içeriklerinin yüksek, yağ içeriklerinin düşük ol­ması nedeni ile özellikle kalp-damar ve diyabet hastalarının diyetinde sık­lıkla yer almalıdır.

Protein kalitesini artırmak için tahıllarla birlikte, bileşimindeki mineral­lerin yararlılığı açısından C vitamininden zengin besinlerle birlikte tüketil­melidir.

Kaynak: Dr. Dyt. Meltem Soylu, Sağlık Memuru Engin Alacahan, Uzm. Gıda Müh. Cengiz Kesici, “Gıda, Su ve Beslenme Konusunda Sık Sorulan Sorular (II)”, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Şubat – 2008.

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...