Başlangıç » Nedir » Libor ve Euribor faiz oranı nedir ve güncel oran nasıl öğrenilebilir?

Libor ve Euribor faiz oranı nedir ve güncel oran nasıl öğrenilebilir?

Posted by: Ne Nedir 16 Mayıs 2010 Yorum Yaz

Libor ve Euribor faiz oranı nedir ve güncel oran nasıl öğrenilebilir? Bankacılık
Londra bankalar arası piyasasında bankaların teminatsız borç verme karşılığında talep etmiş oldukları faiz oranı olan Libor (London Interbank Offer Rate) her gün British Bankers’ Association (BBA) tarafından belirlenmekte ve söz konusu faiz oranları BBA’nın İnternet sitesinde bir hafta gecikmeli olarak yayımlanmaktadır. Uluslararası piyasalarda borç alıp vermede ve türev enstrümanların fiyatlandırılmasında referans faiz oranı olarak kullanılan libor faiz oranları ile ilgili detaylı bilgiye ve geçmişe dönük verilere BBA’nın İnternet sitesindeki “Historic BBA Libor Rates” alt başlığından ulaşılabilmektedir.
1999 yılında Eurounun Avrupa Birliğinin resmi para birimi olması sonucunda AB içerisindeki para piyasalarında gösterge niteliğinde faiz oranı olarak kullanılmaya başlanan Euribor (Euro Interbank Offered Rate) faiz oranları ile ilgili bilgilere ve geçmişe dönük verilere (euribor.org.default.htm) adresinden ulaşılabilmektedir.
Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Web Sitesinde yayımlanan “sık sorulan sorular”dan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 28/04/2010).2010-05-16