Başlangıç » Nedir » Lineer (Doğrusal) Programlama Nedir?

Lineer (Doğrusal) Programlama Nedir?

Posted by: Ne Nedir 29 Mart 2010 Yorum Yaz

Lineer (Doğrusal) Programlama Nedir? Bilim
Lineer programlama; kaynakların optimal dağılımının, kaynakların seçenekli dağılımının, optimal üretim bileşiminin, minimum maliyeti veren girdi bileşiminin, en uygun karın ve en az maliyetin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Bugün endüstriyel ve ekonomik analizlerde yaygınca kullanılan doğrusal programlama tüm nicel teknikler arasında en geniş etki alanı olanıdır. Lineer programlama firmaların; ulaşım, üretim, finansman, dağıtım ve reklamcılık gibi pek çok faaliyetlerinde kullanılabilir. Ayrıca, firmalarda; karşılaşılacak darboğazların giderilmesinde, seçenekli üretim tekniklerin kullanılmasının getirisini belirlemede, kıt kaynakların etkin kullanımı ve bunların gölge fiyatlarının belirlenmesi ile en uygun çözümlere ulaştırılacak politikaları saptamada doğrusal programlama modelleri kullanılır.
 
Doğrusal programlama, değişkenlere ve kısıtlayıcılara bağlı kalarak amaç fonksiyonunu en uygun (maksimum ya da minimum) kılmaya çalışır. Buna göre lineer programlama, değişkenlere ve kısıtlayıcı şartlara bağlı kalarak amaca en iyi ulaşma tekniğidir. Temel olarak, doğrusal programlama, verilen optimallık ölçütüne bağlı kalarak kıt kaynakların optimal şekilde dağıtımını içeren deterministik matematiksel bir tekniktir denilebilir.
 
Doğrusal programlamanın türevleri olan Simpleks metot, atama problemler, gezgin satıcı problemleri, ulaştırma problemleri, kendi alanlarında daha çok özelleşmiş kendi özel durumlarına uygun algoritmalarla çalışan matematik yöntemleridir. Bu yöntemler günlük hayatta pek çok alanda kullanılır. İşlerin işçilere atanması, malların merkezlere ulaştırılması, öğrencilerin servisle alınması gibi durumlarda en uygun çözümü bulabilmek için kullanılır.
 2010-03-29