Başlangıç » Nedir » Maddenin fiziksel özellikleri

Maddenin fiziksel özellikleri

Posted by: Ne Nedir 16 Mayıs 2010 Yorum Yaz

Maddenin fiziksel özellikleri Fizik
Şimdi elimizde dört adet test tüpü olsun. Her bir test tüpü bir sıvı ile doldurulsun. Birinci tüpteki sıvı mavi renklidir. İkinci test tüpündeki sıvı kötü bir kokuya sahiptir. Üçüncü test tüpüne atılan ufak bir çelik bilye yüzmektedir. Dördüncü tüpü elinize aldığınızda içindeki sıvının kolayca buharlaştığını tespit ediyorsunuz. Bu sıvılardan herhangi birinin su olup olmadığını nasıl tayin edebilirsiniz?
Bir sıvının su olup olmadığını anlamanın yolu, sıvının özelliklerini su ile kıyaslamaktır. Su normalde mavi renkli midir? Kokusu kötü müdür? Çelik bir bilye suda yüzer mi? Bu özelliklere fiziksel özellikler denir. Maddenin fiziksel özelliği sadece maddenin kendisine bağlıdır.
Fiziksel özellikler arasında hal, renk, tat, koku, donma noktası ve kaynama noktası sayılabilir. Bu özellikler, maddenin kimyasal yapısını değiştirmeksizin gözlemlenebilir.
Maddenin fiziksel özelliklerini her gün farkında olmaksızın gözlemlersiniz. Basketbol oynarken ne tür bir ayakkabı giyilir? Boksör boks yapılırken ne tür bir ayakkabı giyer? Fiziksel özelliği bakımından her tür ayakkabı o özel faaliyete uygun olmak zorundadır. Maddenin bazı fiziksel özelliklerini sıralamak istersek: yoğunluk, parlaklık, dövülebilirlik, ısıl iletkenlik, renk, koku, tat, elektriksel iletkenlik, şekil, donma noktası, kaynama noktası vb.
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 – 492 – 348 – 5, 1996.2010-05-16