Başlangıç » Nedir » Maddenin halleri

Maddenin halleri

Posted by: Ne Nedir 16 Mayıs 2010 Yorum Yaz

Maddenin halleri Fizik
Tüm madde dört halden birinde bulunabilir. Bunlar katı, sıvı, gaz ve plazmadır. Maddenin her bir hali özel bir takım özelliklere sahiptir. Bir katının belli bir şekli ve hacmi vardır. Buz bir katıdır. Tuz, alüminyum ve karbon diğer katı madde örnekleridir.
Bir sıvı belli bir şekle sahip değildir. Bir cam bardağa su doldurduğumuzu düşünelim. Su içinde bulunduğu kabın şeklini alır. Su, cıva ve benzin sıvı örnekleridir. Sıvıların belli bir hacmi vardır.
Bir gazın belli bir şekli ve hacmi yoktur. Bir balona hava dolduralım. Sıkıştırmak suretiyle balonun şeklini değiştirebiliriz. Uygulanan kuvveti artırmak suretiyle balon, çeşitli yönlere doğru şekil alabilir. Hava yeni bir şekli kaplar. Bir balondan havanın kaçmasına imkan verirseniz, havanın hacmi artış gösterir. Daha küçük bir hacme gazı pompalamak suretiyle sıkıştırmak mümkündür.
Maddenin dördüncü hali olan plazma sadece yüksek sıcaklıklarda meydana gelir. Güneşin yüzeyi plazma halindedir. Plazma, bir gazın sahip olduğu özelliklerin bazılarına sahiptir. Ancak, bir gazdan farklı olarak plazma elektrik yüklüdür. Bilim adamları maddenin bu hali üzerinde hala çalışmaktadırlar. Sadece plazma halinde bulunan nükleer reaksiyonlar vardır.
Bu reaksiyonlar önemli bir enerji kaynağı olabilir. Bu enerji elektrik enerjisine dönüştürülebilir.
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 – 492 – 348 – 5, 1996.


2010-05-16