Başlangıç » Nedir » Mantar yoğurt ile beraber yenirse yine zehirler mi?

Mantar yoğurt ile beraber yenirse yine zehirler mi?

Posted by: Tuncay Demir 5 Nisan 2010 Yorum Yaz

Mantar yoğurt ile beraber yenirse yine zehirler mi? Beslenme Gıda
Mantarlar besleyici değeri olan besinlerdir. Ancak, kültür mantarları dışında kesinlikle türü bilinmeyen mantarlar tüketilmemelidir. Özellikle doğada kendili­ğinden yetişen mantarların tüketilmesi mantar zehir­lenmelerine yol açabilir.
Halk arasında çayırda yetişen mantarın zehirleme­diği, mantarın yoğurt ile birlikte yenirse zehirlemeye­ceği ve pişirilen mantarın zehirinin ortadan kayboldu­ğu gibi mantarlarla ilgili bazı yanlış düşünceler bulun­maktadır. Doğada kendiliğinden yetişen mantarların zehirli veya zehirsiz olduğunu bakarak anlamak mümkün değildir. Türü bilinmeyen mantarlar yerine kültür mantarları tercih edilmelidir. Satın ala­cağınız mantarın ambalajlı olmasına ve etiketinde üretim yeri, üretim izni, üretim tarihi gibi bilgilerin yer almasına dikkat edilmelidir.
Kaynak: Dr. Dyt. Meltem Soylu, Sağlık Memuru Engin Alacahan, Uzm. Gıda Müh. Cengiz Kesici, “Gıda, Su ve Beslenme Konusunda Sık Sorulan Sorular (II)”, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Şubat – 2008.


2010-04-05