5 Nisan 2010

Mantar yoğurt ile beraber yenirse yine zehirler mi?

Beslenme
Beslenme

Mantarlar besleyici değeri olan besinlerdir. Ancak, kültür mantarları dışında kesinlikle türü bilinmeyen mantarlar tüketilmemelidir. Özellikle doğada kendili­ğinden yetişen mantarların tüketilmesi mantar zehir­lenmelerine yol açabilir.

Halk arasında çayırda yetişen mantarın zehirleme­diği, mantarın yoğurt ile birlikte yenirse zehirlemeye­ceği ve pişirilen mantarın zehirinin ortadan kayboldu­ğu gibi mantarlarla ilgili bazı yanlış düşünceler bulun­maktadır. Doğada kendiliğinden yetişen mantarların zehirli veya zehirsiz olduğunu bakarak anlamak mümkün değildir. Türü bilinmeyen mantarlar yerine kültür mantarları tercih edilmelidir. Satın ala­cağınız mantarın ambalajlı olmasına ve etiketinde üretim yeri, üretim izni, üretim tarihi gibi bilgilerin yer almasına dikkat edilmelidir.

Kaynak: Dr. Dyt. Meltem Soylu, Sağlık Memuru Engin Alacahan, Uzm. Gıda Müh. Cengiz Kesici, “Gıda, Su ve Beslenme Konusunda Sık Sorulan Sorular (II)”, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Şubat – 2008.

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...