Başlangıç » Nedir » Mantığımızı kullanarak Allah'ın varlığını anlayabilir miyiz?

Mantığımızı kullanarak Allah'ın varlığını anlayabilir miyiz?

Posted by: Sedat Aslan 5 Şubat 2010 Yorum Yaz

Mantığımızı kullanarak Allah'ın varlığını anlayabilir miyiz? İlahiyat
İnsan ruh ve bedenden oluşan mükemmel bir varlıktır. Hayatı boyunca istek ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır. İnsan, güzel olduğu kadar zor olan hayatta pek çok bela ve sıkıntı ile karşılaşır ve çaresiz kalır. Zorluklar karşısında insanın en büyük ihtiyacı her şeyi bilen ve gören, her ihtiyacını karşılayan, bela ve musibetlere karşı kendisini ve sevdiklerini koruyup gözeten, sonsuz güç ve kuvvet sahibi bir yaratıcıya inanmaktır. İnsan yaratıcıya inanmak duygusu ile doğar. Zamanla bu duyguyu kuvvetlendirir veya köreltir.
İnsan bedensel ihtiyaçlarını yemek, içmek, uyumak gibi faaliyetlerle; ruhsal ihtiyaçlarını ise, yaratıcısını tanımak ve inanmakla karşılar. Maddi doyum kadar manevi doyum da önemli ve gereklidir.
Her insan düşünerek, kendisini ve kainatı gözlemleyerek Allah inancına sahip olabilir.
· Her yaratılmış bir yaratıcıya muhtaçtır. Kainat sonradan yaratılmıştır. Kainat da bir yaratıcıya muhtaç olup o da Yüce Allah'tır.
Kainat ve madde hareket halindedir. Her hareket edenin, hareketi başlatan ve bitiren birine ihtiyacı vardır. Bu da Yüce Allah'tır.
Kainatta müthiş bir düzen ve ahenk vardır. Bu derece ince hesaplanmış bir düzen kendi başına ve tesadüfen olamaz. Mutlaka bunları var eden bir yaratıcı vardır. O da Yüce Allah'tır.
Her şeyde bir eksiklik ve zayıflık mevcuttur. Bu yüzden her şey mükemmele doğru gitme arzusundadır. Bu mükemmel varlık ise her şeyi yoktan var eden Yüce Allah'tır.
Kainat, düşünen insanlar için müthiş bir kitaptır. Kainat kitabını okuyabilen her insan yaratıcı fikrine ulaşır. Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah şöyle buyurur: “Üstlerindeki göğe bir kere bakmazlar mı, onu nasıl yaptık, nasıl donattık? Onda bir yarık, bir bozukluk, bir çatlak var mı? Yeri nasıl yaptık, nasıl döşedik, dağları nasıl yerleştirdik, bakımına doyum olmayan güzel şeylerden yetiştirdik. Gökten bereketli yağmurlar yağdırdık, insanlara rızk olmak üzere onunla bahçeler, biçilecek taneli ekinler, küme küme tomurcukları olan yüksek hurma ağaçları bitirdik. O su ile toprağı dirilttik…”(Kaf suresi, 6-11. ayetler).
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 (Hazırlayan: M. Sadık Arslan)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).2010-02-05