Başlangıç » Nedir » Mekanik otopark sistemleri nedir?

Mekanik otopark sistemleri nedir?

Posted by: Ne Nedir 27 Mart 2010 Yorum Yaz

Mekanik otopark sistemleri nedir? Otopark
Otoparklarda yüzey ihtiyacını azaltmak için son yıllarda binek araçları için mekanik park sistemleri geliştirilmiştir. Park siloları adı verilen sistemde raf şeklinde düzenlenmiş üst üste ve yan yana duran açık park alanı kutuları mevcuttur ve asansörler ile kumanda edilmektedir. Araç sahibi park süresince araca ulaşamamaktadır. Mekanik sistemler küçük arazilerde, yapısal boşluk olan alanlarda, avlu alanları gibi kısıtlı yer şartlarında kullanılmaktadır.
Dikey Sistem: Hareket halindeki park alanı kutularından oluşmaktadır
Yatay sistem: Bant iletim sistemi esasına dayanan ve raylar ile hareket halindeki plaka yüzeylerinin birleşiminden oluşan sistem
Çok katlı palet iletim sistemleri: Bant şeklinde yan yana park paletlerinin sıralandığı ve istenilen paletin giriş ve çıkış alanına yönlendirildiği bir sistem
Statik raf depolama sistemi: Çok katlı depolama yolları veya dairesel park sistemleri için yer altı ve yer üstü otoparklarında kullanılan bir sistem. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak raf kullanım cihazları, paletli veya paletsiz iletim tekniklerinin kullanılması ve otopark girişinden park konumuna geçişte en kısa yolların kullanılabilmesi araca ulaşma sürelerini kısaltmakta ve enerji tüketimini azaltmaktadır. Dar alanlarda 30 metreye kadar olan depolama yükseklikleri teknik açıdan bir sorun teşkil etmemektedir.
Mekanik park sistemleri geleneksel otopark binalarına göre binek araçların depolama şekline bağlı olarak her park alanı için %20 ila %40 daha az bir alana ihtiyaç duyarlar ve %30 ila %50 arasında daha düşük bir hacme sahiptirler.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.


2010-03-27