Başlangıç » Nedir » Merkez Bankası kur değerlerine (yıllık, üç aylık, aylık…) nasıl ulaşılır?

Merkez Bankası kur değerlerine (yıllık, üç aylık, aylık…) nasıl ulaşılır?

Posted by: Ne Nedir 12 Temmuz 2010 Yorum Yaz

Merkez Bankası kur değerlerine (yıllık, üç aylık, aylık…) nasıl ulaşılır? Bankacılık
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından her iş günü saat 15.30'da gösterge niteliğinde kurlar belirlenmekte ve İnternet sitesinde 'VERİLER-Döviz Kurları' bölümünde ilan edilmektedir. Bu bölümde, 1996 yılından itibaren gösterge niteliğindeki kurlar günlük olarak yer almaktadır.
Ayrıca, söz konusu İnternet sitesinin ‘VERİLER – İstatistiki Veriler (EVDS)’ “Genel İstatistikler” bölümünde, 1950 tarihinden itibaren döviz-efektif kurlarına (günlük veya belirli bir zaman aralığı için) ulaşılabilmektedir. Ancak, bu bölümde yer alan kurlar bir önceki iş günü belirlenen gösterge niteliğindeki kurlardır. Bu kurlara ulaşmak için;
– Merkez Bankası Web sayfasında ‘VERİLER – İstatistiki Veriler (EVDS)’ “Genel İstatistikler” bölümünde  Kurlar- Efektif ya da Dövizi seçiniz.
–   Zaman serilerini tıklayınız.
–   İstediğiniz para birimleri ile frekans ve gözlem değerlerini seçiniz.
–   Rapor’u tıklayınız.
–   Söz konusu sayfayı ‘text file’ olarak kaydediniz.
–   Sonra bu dosyayı excel ortamında açınız ve kaydediniz.
–   Rakamların diğer hücrelere kaymadığından emin olunuz.
Listelerin altında uyarı niteliğinde ‘Bir önceki iş günü belirlenen gösterge niteliğindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kurlarıdır. Veriler 01.01.2005 tarihi ve sonrasında Yeni Türk Lirası olarak yer almaktadır’ notu bulunmaktadır.
Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Web Sitesinde yayımlanan “sık sorulan sorular”dan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 28/04/2010).2010-07-12