Başlangıç » Nedir » Mobbing durdurulabilir mi?

Mobbing durdurulabilir mi?

Posted by: Ne Nedir 17 Mart 2010 Yorum Yaz

Mobbing durdurulabilir mi? Toplum
Aslında durdurmak ya da engellemekten önce bu sorunun varlığını anlamayı gerektiriyor. Çünkü Mobbing, Türkiye'de ne yasal olarak tanımlanmış ne de bilinen bir olgu haline gelebildi. Sınırlı sayıda insan kaynakları uzmanı ve sayılı psikologun dışında ne sendikalar ne de çalışma bakanlığı böyle bir sorunu gündemine aldı. Bu durumda sendikanıza danıştığınızda ya bu sorunu anlamayacak ya da işyerlerinde doğal bir süreç olarak göreceklerdir. Çünkü yaygın işsizlik ortamında sizin yerinize çalıştırmak istedikleri birisi mutlaka bulunuyor ve sırf bu nedenle size bu davranışı yöneltiyor olabilirler.
Mobbing aslında sıkça karşılaştığımız yıldırma kavramından çok uzak gibi görünmüyor. Fakat bugün yıldırma olgusu genel kabul görmüş ve üstünde bir çalışma yapmayı ya da engellemeyi pek de aklımızdan geçirmediğimiz bir duruma dönüştü. Bu nedenle hem olayın psikolojik boyutlarının hem de korunma ve önlemlerin öne çıkarılması açısından mobbing'i kullanmayı tercih etmek gerekiyor. Peki bu kavram üzerinden yani mobbing sürecinde çözüm neler olabilir?
 Zorbaya açıkça duruma itiraz ettiğinizi söyleyin, taciz edici söz ve davranışlarını durdurmasını isteyin. Yanınızda güvendiğiniz ve gerekirse tanıklık edebilecek bir iş arkadaşınız bulunsun.
  Olayları, verilen anlamsız emirleri ve uygulamaları yazılı olarak kaydedin.
  İlk fırsatta zorbayı yetkili birine rapor edin, eşitiniz ise üstünüze, üstünüz ise yönetim kurulu ve insan kaynaklarına durumu açıklığıyla ve kanıtlarıyla bildirin.
  Gerekiyorsa, tıbbi ve psikolojik yardım alın, hem yardımcı olacaktır hem de kanıt oluşturacaktır.
  Şikayetiniz hakkında kuruluşunuz içinde ne yapıldığını araştırın.
  İş arkadaşlarınızla durumunuzu paylaşın, onlar da aynı şekilde rahatsız olabilirler, grupça başvurmanız daha etkili olabilir.
Bunlar mobbing'i bir bütün olarak durdurmuyorsa, hukuksal başvuru için elinizde yeterince malzeme toplanmış olur. Suç olarak tanımlanması da uygulamaların azalmasında katkı sağlayacaktır. Hem mobbingcilerin geri çekilmesini sağlayacak hem de kurbanların çaresiz kalmasını engelleyecektir.
Kaynak: Muhammed Örtlek (Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Uzm.), Mobbing nedir?, Radikal Web Sitesi, 16/03/2008
 
 2010-03-17