Başlangıç » Nedir » Mutlu bir evlilik nasıl yürütülür?

Mutlu bir evlilik nasıl yürütülür?

Posted by: Ne Nedir 22 Kasım 2010 Yorum Yaz

Mutlu bir evlilik nasıl yürütülür? Toplum
Mutlu bir evliliğin sırrı herkese göre değişirken, dünyanın her yerinde tüm ilişkilere uyan bazı “İyi geçinme” kuralları bulunuyor.
Psikologlar, sürekli birbirine bağıran ve aynı anda sinirlenen eşlerin evliliklerinin mutsuz olacağını ifade ederken, eşlerin mutlulukları dışında hiçbir şeyi kafasına takmamayı öğütlüyor. Psikologlar mutlu bir evlilik için dikkat edilecek hususları şöyle özetliyor: “Hiçbir zaman ikiniz de aynı anda sinirlenmeyin. Ev yanmadıkça birbirinize bağırmayın. Giysi, parfüm gibi almak konusunda kendiniz ve eşiniz arasında seçim yapmak zorunda kalırsanız eşinizi tercih edin. Eleştirileriniz varsa onu sevdiğinize hissettirerek söyleyin. Geçmişteki hatalarını gündeme getirmeyin. Birbiriniz dışındaki hiçbir şeyi kafanıza takmayın. Gününüzü eşinize hoş bir söz söylemeden bitirmeyin. Birbirinizi karşılarken şefkat ve sevgiyle sarılın. Sorunlarınızı çözmeden günü bitirmeyin. Hata yaptığınızda eşinizle konuşun ve özür dileyin. Sorunlarınızdan yalnızca eşinizi sorumlu tutmayın. İşyerinizdeki sorunları evinize taşımayın. Günün stresini eşinize yansıtmayın. Kadın ya da erkek olmanız fark etmez ayda bir kez de olsa eşinize bir hediye almayı ihmal etmeyin.”
Kaynak: 16 Şubat 2010 tarihinde Haberturk.com’da yayımlanan “Mutlu evliliğin sırları” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 21/11/2010).

 


2010-11-22