Başlangıç » Nedir » Mutluluğun bir formülü var mıdır?

Mutluluğun bir formülü var mıdır?

Posted by: Ne Nedir 21 Kasım 2010 Yorum Yaz

Mutluluğun bir formülü var mıdır? Toplum
New Scientist dergisinde yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına dayanıyordu.
Bu Amerikalılar âlem insanlar. Her şeyi araştırma konusu yapabiliyorlar. Meğer birtakım Amerikalı bilim insanları yıllardır mutluluğun sırrını çözmeye çalışıyormuş ve sonuçlarını yayımladıkları araştırmaya göre büyük ölçüde çözmüşler de… Meğer mutluluğumuzun sırrı genlerimizde gizliymiş.
Evet, yanlış okumadınız genlerimiz… Demek bir de 'mutluluk geni' var; onu da herhalde yakında ortaya çıkartırlar.
Hemen, “Ben çok mutsuzum, demek genlerim bozuk, kusur annemde-babamda” diye düşünmeyin. Aslında büyük çoğunluğumuz bu genle doğuyoruz. Yani, araştırmaya göre insanların çoğunluğu doğuştan mutlu olmaya eğilimli.
Genlerimizin mutluluğumuza etkisi 5 üzerinden 5. Yani eğer genlerimizde bir eksiklik, yanlışlık varsa mutlu olma ihtimalimiz çok azalıyor.
Bilimciler bunu, araştırma konusu yaptıkları ve yıllarca inceledikleri 4 binden fazla tek yumurta ikizine dayanarak söylüyor. Diyelim mutluluk geniyle doğmuş ikizlerden biri hayatta çok başarısız olsun, evlilikleri yürümesin, arkadaşı olmasın vs. Ama o ikiz, genleri sayesinde, fırsatını bulduğu anda yeniden gülümsemeye başlıyor, yeniden mutlu oluyor.
Peki genlerden sonra mutluluğa en çok etki eden ikinci faktör ne?
Pek çok aşk yazarını şaşırtacak, daha doğrusu bir anlamda işsiz bırakacak bir bulgu var araştırmada: Evlilik.
Evet, iyi bir evliliğin mutluluğa etkisi 5 üzerinden 3.
Ancak pazar günlerinin aşk yazarları hemen yeise kapılmasın, onlar da haklı!
Evliliğin ilk yıllarında yaşanan mutluluk zamanla azalabiliyor. Ama evliliğin genel mutluluğa etkisi değişmiyor.
İyi bir evlilik, üzerinden on yıllar da geçse insanı çok mutlu etmeye devam ediyor.
Peki üçüncü sırada gelen faktör ne? O da, arkadaşlara sahip olmak ve onlara değer vermek; onlardan da karşılığını görmek… Bunun mutluluğa etkisi 5 üzerinden 2.5.
Araştırmaya göre mutluluğa etki eden bir başka faktör de, daha az hırslı ve arzulu olmak. Amerikalılar, 'Mutluluğu arama hakkı' diyor ama anlaşılan hayatta hırslı ve arzulu olmak insanın mutluluğuna sınırlı bir katkı sunuyor: 5 üzerinden 2.
New Scientist dergisinde yayımlanan araştırmanın sonucuna göre başkalarına
iyilik yapmak, yardım organizasyonlarında çalışmak, bağışta bulunmak gibi iyi insan davranışlarının mutluluğumuza etkisi 5 üzerinden 1.5.
Biliyorsunuz çağımız imaj çağı ve 'nasıl görünüyorum' çağı. Başkalarının dış görünüşüyle kendininkini karşılaştırmak insanı mutsuz ediyor. Bunu anlamak için bilimsel araştırma yapmaya gerek yok. Ama içimizde bazıları var ki, şişman da olsalar kel de, kendi görünüşleriyle barış içinde yaşamaya devam edebiliyorlar. Bunu becerebilmenin mutluluğa katkısı 5 üzerinden sadece 1.
Çağımız bir de herkesin mutlu olmak için zengin olmaya çalıştığı çağ. Gerçi 'Parayla saadet olmaz' derler ama biz dinlemez daha fazla para peşinde koşmaya çalışır, kendimizi perişan ederiz. Biliyor musunuz, zengin olmanın mutluluğa katkısı sadece 5 üzerinden yarım. (Fakirliğin insanı mutsuz ettiğine benim kuşkum yok elbet.)
Ve son olarak, insan mutluluğuna yine 5 üzerinden yarım puanlık etkisi olduğu saptanan bir başka şey de, iyi yaşlanmak…
Görüyorsunuz, mutluluğun formülü sahiden çok açık…
Kaynak: “radikal.com.tr/haber.php?haberno=91030” web sitesinde 05/10/2003 tarihinde İsmet Berkan tarafından yayımlanan “Mutluluğun formülü çok açık” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 15/11/2010).

 2010-11-21