Başlangıç » Nedir » Nazar meydana geldikten sonra nazarı değen kişinin abdest alması ve o suyu, kendisine nazar değen kişinin üzerine dökmesi doğru bir uygulama mıdır?

Nazar meydana geldikten sonra nazarı değen kişinin abdest alması ve o suyu, kendisine nazar değen kişinin üzerine dökmesi doğru bir uygulama mıdır?

Posted by: Sedat Aslan 18 Mart 2011 Yorum Yaz

Nazar meydana geldikten sonra nazarı değen kişinin abdest alması ve o suyu, kendisine nazar değen kişinin üzerine dökmesi doğru bir uygulama mıdır? İlahiyat
Nazar meydana geldikten sonra yapılacak şey ise, Sehl r.a. olayında olduğu gibi, nazarı değen kişinin abdest alması ve o suyu, kendisine nazar değen kişinin üzerine dökmesidir. Nitekim Efendimiz s.a.v.’in yukarıdaki uygulamasını teyit eder tarzda Hz. Aişe r.anha validemizin şöyle dediği nakledilmiştir:
“Başkasına nazarı değen kimseye abdest alması emredilir, o da abdest alırdı. Sonra o suyla, kendisine nazar değen kişi yıkanırdı.” (Ebu Davud)
Kaynak: Dr. Ebubekir Sifil’in Şubat 2006’da “Semerkand” dergisinde yayımlanan “Sihir, Büyü, Tılsım: Gerçekler ve Efsaneler” yazısından derlenmiştir.2011-03-18