1 Kasım 2010

Neden “adım ölçer” kullanılmalı?

Beslenme
Beslenme

Hangi diyeti yaparsanız yapın o diyeti mutlaka kardiyometabolik bir aktiviteyle desteklemeniz gerekiyor. Son yılların 1 numaralı kardiyometabolik aktivite trendi; yürümek!

Mümkün olduğu kadar aktif olmanız ve fırsat buldukça yürümeniz en güçlü diyet yardımcısı olarak gösteriliyor.

Bu trende “10 bin adım trendi” de deniyor. Eğer kilo vermeyi ve sağlıklı kilonuzu korumayı istiyorsanız günlük adım sayınızı 10 bin civarına çıkarmalısınız.

Uzmanlar, her 25-30 adımda ortalama bir kalorinin harcanabileceğini belirtiyor. Kaslı biriyseniz ve sıkı, sert adımlar atıyorsanız yaktığınız kalori biraz daha artıyor.

Kassız, minyon ve yağlı biriyseniz, hafif yürüyüşler yapıyorsanız bu değer azalabiliyor. Hangi diyeti yaparsanız yapın mutlaka kalori harcamanızı da arttırmanız gerekiyor.

Eğer adım ölçerinizde yazan rakam beş binden azsa işiniz güçleşiyor. Rakam on bine yaklaştıkça şansınız yükseliyor.
Günlük adım sayınızı belirlemenin en kolay yolu bir adım ölçer alıp belinize takmak! Kilonuz olmasa bile adım sayınızı arttırmanın sağlığa iyi geleceği, kalp-damar hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanma ihtimalini azaltacağını hatırlatalım.

Kilo sorunu olsun ya da olmasın herkesin günde en az 6-7 bin adım atması gerekiyor. Kilo sorunu olanların ise bu hedefi mutlaka tutturmaları şart!

Kaynak: Osman Müftüoğlu’nun “Kilo sorununun çözümünde diyetten çok niyete inanırım” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 29/10/2010).

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...