Başlangıç » Nedir » Ölüm nedir?

Ölüm nedir?

Posted by: Ne Nedir 4 Haziran 2010 Yorum Yaz

Ölüm nedir? Tıp
Kişinin günlük yaşamında yer alan bir aktivite olmadığından ve daha çok yaşamsal sonu ifade ettiğinden GYA (Günlük Yaşam Aktiviteleri) yöneltilen eleştirilerin hedefi ve çoğu kez de sorun olmayı sürdürmektedir. Bazı yazarlar, eleştirilere yanıt olarak, yaşam sürecini başlatan doğum olayının da GYA kapsamında ele alınamadığını vurgulamakta, ancak “ölüm” kavramının yaşam aktiviteleri içinde yer almasını, “ölme” süreci ile ilişkisinden dolayı savunmaktadırlar. Ölüm süreci, tüm yaşam aktivitelerini etkileyen, giderek yaşamı sonlandıran noktayı oluşturur. Kimi görüşe göre doğumla başlayan ölüm olayı bazılarının yaşamını gölgelerken bazılarına da özel bir anlam kazındırmaktadır. Farklı kültür ve toplumlar ölümü farklı algılamaktadır. Son yıllarda ölümcül hasta ve ailelerinin hastane vb. kurumları tercihteki artışı hastanedeki ölümcül kişinin ve ailesinin bakımını da önemli kılmaktadır. Hemşire, ölümü yaklaşan bir kişiye ve ailesine, fiziksel ve duygusal desteği sağlamalı, ölümcül hastanın bakımı için aile bireylerinin inancı, isteği doğrultusunda hastaya katkılarını kabul etmelidir.
Daha önce de belirtildiği gibi GYA, sağlıklı veya hasta bireyin, yaşamını sürdürebilmesi için gerekli ve önemli yaşamsal işlevlerdir. Ancak bu işlevler içinde önem ve öncelik açısından kuşkusuz, solunum ve vücut ısısının kontrolü gibi bazı aktiviteler diğerlerinin önünde yer almakta iken hasta bireyin durumuna ve koşullara göre öncelikler sırası değişebilmektedir.
Kaynak: Doç. Dr. Necmiye Sabuncu, Doç. Dr. Kamerya Babadağ, Doç. Dr. Gülsün Taşocak, Yrd. Doç. Dr. Türkinaz Atabek, Editör: Prof. Dr. Hikmet Seçim “Hemşirelik Esasları: Ünite 1 – Hemşirelik Tanımları, Temel Kavram ve Kuramlar”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 496, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 225, ISBN 975 – 492 – 233 – 0, 1996.2010-06-04