Başlangıç » Nedir » Önerilen Diyet Posası Miktarı Ne Kadardır?

Önerilen Diyet Posası Miktarı Ne Kadardır?

Posted by: Tuncay Demir 21 Şubat 2010 Yorum Yaz

Önerilen Diyet Posası Miktarı Ne Kadardır? Beslenme Gıda
Diyet posası için değişik yaş ve özel durumlara yönelik tüketim miktarları henüz tam olarak belirlenmemiştir. Ancak, 20 yaş üstü sağlıklı yetişkinler için günlük 25-30 g veya günlük diyetin her 1000 kalorisi için 10-13 g diyet posası alımı önerilmektedir. Çocuklar/adolesanlar için diyet posası gereksinimlerini belirlemek amacıyla çalışmalar yapılmakla birlikte iki yaşından büyük çocuklar için yaşları kadar veya yaş (yıl) + 5 g/gün, yetişkinlerde ise posa tüketimlerinin 25-35 g/gün’e çıkarılması önerilmektedir. Bütün önerilen miktarlar için yeterli sıvı alımı önemlidir.
Sıklıkla tüketilen tahıl, sebze ve meyvelerin porsiyonları sadece 1-3 g diyet posası içermektedir. Kurubaklagiller ve yüksek posalı tahıl ürünleri daha fazla diyet posası içermesine rağmen sıklıkla tüketilmemektedir. Dört temel besin grubundan uygun seçim yapıldığında hem günlük diyet posası gereksinimleri hem de besin öğeleri gereksinimleri karşılanabilmektedir.
Kaynak: Yrd. Doç. Dr. Gülhan Samur, Doç. Dr. Seyit M. Mercanlıgil; “Diyet Posası ve Beslenme”, Ankara, Şubat – 2008.2010-02-21