Başlangıç » Nedir » Öngermeli (Precast) sitemlerin kullanıldığı yerler ve avantajları

Öngermeli (Precast) sitemlerin kullanıldığı yerler ve avantajları

Posted by: Ne Nedir 25 Mart 2010 Yorum Yaz

Öngermeli (Precast) sitemlerin kullanıldığı yerler ve avantajları Otopark
Öngermeli (Precast) tekniği bugün beton yapılarında sürekli kullanılan bir uygulamadır. Bu teknik ağırlıklı olarak köprüler, silolar ve öngerme tablası içinde ön gerilime sahip hazır parçalarda tavan, ızgara taşıyıcıları ve sanayi hangar tavanları için kullanılır. Şantiye betonu yapı parçalarında gerilim elemanları beton sertleştikten sonra tanımlanmış bir çekme kuvveti ile gerilirler. Bu çekme kuvveti nedeniyle betonda basınç gerilimi meydana gelir. Bu basınç gerilimleri öncelikle, beton enine kesitinde çekme kuvveti oluşmadan ve bu nedenle çatlama tehlikesi meydana gelmeden, dış yükler tarafından düşürülmelidir. Betonarme yapı parçalarında precastın göze çarpan en büyük avantajı enine kesit boyutlarının düşürülmesi ve buna bağlı olarak olası açıklıkların ve uzunluğun büyütülebilmesi imkanıdır. Park yüzeylerinde başlıca avantajlar şunlardır:
Asgari deformasyon (eğilme),
Dışarıdan gelen çekme etkisi veya iç gerilme nedeniyle suya karşı sızırmazlığı olan yapı parçalarında boyuna çatlakların önlenmesi,
Yalancı derz ve oda derzleri sayısının önlenmesi veya azaltılması.
Donatı kombinasyonu beton ile birlikte sağlam uzun ömürlü bir binanın alt yapısını oluşturmaktadır. Park yüzeyleri böylece düz zemin olarak döşeme kirişi olmadan üretilebilir. Bunun sonucunda tavanların konstrüksiyon yükseklikleri ve buna bağlı olarak bina yükseklikler azaltılır ve aynı zamanda çok farklı tasarım imkanları doğmaktadır. İnce tavan kenarı cephenin içine daha kolay entegre edilebilir, konsollardaki eğilmeler daha emin bir biçimde kontrol edilebilmektedir. Pürüzsüz tavan alt yüzeyi açık renkli boyalar ve aydınlatma ile göze daha hoş ve estetik gelen bir mekan tasarımına imkan vermektedir. Bu durum otopark içinde güven duygusuna yönelik olumlu bir etki yapar ve ister kamu isterse alışveriş merkezi ya da büro binası olsun kullanıcı için ilk pozitif teması yansıtmaktadır.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.


2010-03-25