Başlangıç » Nedir » Oruç, sporcuların performansını nasıl etkiler?

Oruç, sporcuların performansını nasıl etkiler?

Posted by: Abdullah DEMİR 11 Ağustos 2010 Yorum Yaz

Oruç, sporcuların performansını nasıl etkiler? Spor
Bu konu üzerinde yapılan çalışmalar yeterli olmasa da, son yıllarda yapılan çalışmalar Ramazan ayı boyunca sporcuların atletik kapasitelerinin düştüğünü ortaya koymuştur. Üstelik yapılan çalışmalar bu düşüşlerin Ramazan’la sınırlı kalmayıp, Ramazan’ın bitiminden 2 hafta sonra bile devam ettiğini göstermektedir. Bunun altında yatan ana nedenler gün içinde aç kalma, kısmen günlük alınan gıdanın azalması ve uyku düzenin değişmesi olarak düşünülmektedir. 
Alınan sıvı miktarının azalması sonucu kan plazma hacminin düşmesi, sporcuların ve pilotların dayanıklılık performansında yüzde 20 civarında azalmaya yol açmaktadır. Bunun yanı sıra sporcuların maksimum yüklenme gerektiren performanslarında daha ciddi, sub-maksimal yüklenme gerektiren performanslarında ise nispeten daha az düşme olduğu ortaya konmuştur. Daha da ilginci sporcular, orucun kendi maç ve antrenman performanslarını olumsuz etkilediğini düşünmektedirler.

Kaynak: Anadolu Sağlık Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Tolga Aydoğ’un 23/09/2008 tarihinde KadınVizyon web sitesinde yayımlanan “Oruçluyken Spor Yapılır mı?” yazısından derlenmiştir.


2010-08-11