25 Mart 2010

Otomatik otopark sistemlerinde araç giriş kabinleri

Giriş kabinleri gelen ve çıkan araç sürücüsü ile park sisteminin kesişme noktası olarak geniş çaplı ölçülmeli ve planlanmalıdır. Sürücü tarafındaki serbest alan yaklaşık 1 m olarak hesaplanmalıdır (özürlülere uygun kabinlerde 1,50 m). Sağ tarafta 0,50 m yeterli olmaktadır. Eğer araç sistem dahilinde çevriliyor ve giriş odası her iki sürüş yönünde kullanılıyorsa, her iki tarafta da büyük olan mesafe kullanılmalıdır. Bu ölçülerden hareketle giriş kabinlerinde 3,50 m ile 4,00 m arasında bir genişlik ortaya çıkmaktadır. Döndürme tertibatı giriş kabininde yer alıyorsa, 6,00 m çapında dairesel bir odanın yapılması gerekmektedir.
Park etme işlemi basit kurallar ile kullanıcının zorlanmayacağı şekilde oluşturulmaktadır. Trafikte, klasik otopark tesislerinde ve oto yıkama tertibatlarındaki bilinen sembollerin kullanılması, karmaşık bir kullanım kılavuzuna ihtiyaç duyulmadan sürücülerin park sistemini doğru kullanmalarına imkan vermektedir. Müsaade edilen araç boyutlarının kontrolü ışık bariyeri, lazer tarayıcılar ve benzeri sensörler ile yapılmaktadır.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.
Share

Beğenebilirsiniz...