25 Mart 2010

Otomatik otopark sistemlerinde sistem dinamiği

EAR 05 ve VDI 4466’ya istinaden park etme ve parktan çıkma süreleri tespit edilmelidir. Giriş odası için bir-iki dakikalık bir araç teslim sirkülasyonu mümkün olabilir, fakat kesinlikle bir standart değildir. Asgari parktan çıkma süresi 45 saniye, azami süre ise bilinen markaların yüksek raf sisteminde yaklaşık 3 dakika, paletli sistemlerde ise yaklaşık 5 dakika tutmaktadır. Klasik zemin altı otoparklarında araca gidiş süresi, manevra ve sürüş süreleri hesaplandığında belirtilen bu verilerin gayet kabul edilebilir rakam olduğunu görürüz. Parktan çıkış işleminin uzaktan kumanda ile önceden bildirilmesi bu sürelerde hiç de küçümsenmeyecek düşüşler meydana getirilebilir.
Önemli olan kullanıcının kişisel kullanım becerisidir. Kişilerin giriş odasında ihtiyaç duyduğu süre sistemi sürekli kullananlar için ortalama 40 saniye, yabancı kullanıcılar için 60 saniye olarak hesaplanmalıdır.
Daha büyük park sistemlerinde buna uygun olarak daha fazla modül ve giriş odası planlanmalıdır. Ortalama değer olarak planlanan kullanım amacına göre her 40 ile 80 araç için bir giriş odası tavsiye edilmektedir. 200 park yerinden daha fazla olan tesislerde lojistik kapasite gücü simülasyon hesaplamaları ile kontrol edilmelidir.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.
Share

Beğenebilirsiniz...