Başlangıç » Nedir » Otomatik otopark sistemlerinde taşıma sistemleri

Otomatik otopark sistemlerinde taşıma sistemleri

Posted by: Ne Nedir 25 Mart 2010 Yorum Yaz

Otomatik otopark sistemlerinde taşıma sistemleri Otopark
Araçların taşınması için bu zamana kadar çoğunlukla paletler kullanılmaktadır. Araç kendi gücüyle paletin üstüne gelir ve sürücü bu esnada lastik izi, sınırlama ve eşik gibi yardımcılarla desteklenmektedir. Böylelikle park eden araç iletim/taşıma aracına temas etmemektedir. Palet daha çok her bir taşıyıcı için belirlenmiş noktaları tespit etmektedir. Aracın palet üzerinde kurallara uygun bir şekilde konumlandırılması ve azami araç ölçüleri park etme işleminden önce kontrol edildiği için, hasarlara karşı yüksek bir emniyet sağlanmaktadır. Boş paletlerin ilave olarak taşınmak zorunda olması ve hareket eden hacimlerin büyüklüğü ise bir dezavantaj olarak olarak değerlendirilmektedir. Bu duruma bir çözüm olarak her bir park yeri için daima bir palet hazır bulunduran değişken palet sistemlerinin kullanılmasıdır.
Paletli sisteme bir alternatif olarak paletsiz sistemler tercih edilebilir. Tarak sistemi, asgari düzeyde bir mekanizma ve buna bağlı olarak asgari düzeyde ilave kumanda aletleri ile çalışarak belirleyici bir avantaj sağlamaktadır. Araç bir tarak üstüne konumlandırılır ve doğru konumun otomatik olarak kontrol edilmesinden sonra çok hızlı bir şekilde park sistemi içinde karşı bir tarak ile devredilip taşınmaktadır.
Makaralı kıskaç sistemleri farklı türlerde bulunmaktadır. Temel olarak aracın altına bir taşıma cihazının sürülerek tekerleklerden kıskaçlarla tutulması ve sistem tarafından devralınmasına dayanan bir sistemdir. Özellikle palet sirkülasyonunun ortadan kalkmasıyla süre açısından avantaj sağlanmaktadır. Bu sistemle giriş odasının düz bir zemine sahip olması mümkün kılınmakta ve böylece özürlülere uygun bir giriş odası tasarlamak daha kolay olmaktadır.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.2010-03-25