Başlangıç » Nedir » Otomatik otopark sistemlerinin maliyeti

Otomatik otopark sistemlerinin maliyeti

Posted by: Ne Nedir 25 Mart 2010 Yorum Yaz

Otomatik otopark sistemlerinin maliyeti Otopark
Farklı park sistemlerinin maliyetlerini kıyaslarken, çoğu zaman gider kalemlerinin kesin olarak sınıflandırılamaması veya farklı sınıflandırılması nedeniyle değişik sonuçlar çıkabilmektedir. Bu nedenle maliyet verileri çok çeşitli tartışmalara yol açabilmektedir. Sistem konfigürasyonu ve yapısal tasarım maliyeti çok etkilemesi nedeniyle maliyet değerlendirmesi somut olarak projenin tamamı düşünülerek yapılmalıdır. Bu nedenle aşağıdaki veriler sadece örnek olarak verilmiştir.
Yatırım maliyetleri: Yatırım maliyetlerinin yüksekliği otomatik park sisteminin inşaat türüne göre çok farklılık göstermektedir. Yüksek raf yapı tarzında yer üstünde yapılan sistemler için, eğer tesis başına asgari 80 park yeri inşa ediliyorsa, her park yeri için net 10.000 ve 13.000 € arasında bir tesis maliyeti referans değeri olarak alınabilir. Kompakt paletli sistemler 20 ile 30 park yeri için kullanılan standart modellerde montaj ve işletime alma dahil her bir yer için net 15.000 ve 25.000 € arasında bir maliyet oluşmaktadır.
İşletme maliyetleri: İşletme maliyetleri bakım ve denetim gibi sabit tutarlar ile gerçekleştirilen park işlemlerine bağlı oluşan tutarlardan oluşmaktadır. Bir park işleminin maliyeti sistem türüne bağlı olarak personel gideri hariç olmak üzere ortalama 0,15 ve 0,30 € (alman enerji fiyatları 2004 temel alınmıştır) arasında tutmaktadır. Bakım ve onarım için harcanan giderler de çok farklı olabilmektedir: Yaklaşık 300 araç kapasiteli bir otomatik park sistemi için yapılan tam kapsamlı servis anlaşmalarında örneğin araç başına aylık net 16 € masraf hesaplanabilir. Salt bakım masrafları, seçilen orta büyüklükteki paletli sistemlerde işletme maddeleri dahil (yedek parça gideri hariç) her araç parkı için yaklaşık net 80 ile 100 € arasında tutmaktadır.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.2010-03-25