Başlangıç » Nedir » Otomatik otoparkın sağladığı avantajlar nedir?

Otomatik otoparkın sağladığı avantajlar nedir?

Posted by: Ne Nedir 17 Mart 2010 Yorum Yaz

Otomatik otoparkın sağladığı avantajlar nedir? Otopark
Geleneksel katlı otoparklara kıyasla aynı büyüklükte bir yapı içerisinde yaklaşık 1.5 ile 2 kat arasında daha fazla araç kapasitesi imkanı sağlar. Böylece günümüzde bilhassa kent merkezlerinde, yapı alanlarının kısıtlı ve pahalı olduğu bölgelerde istenilen kapasitede, verimli otoparkların, rantabl yatırımlar çerçevesinde hizmet vermesi mümkün olmaktadır.
Otopark ihtiyacı olan bölgede, bina bölümünde, yer altında ya da yer sütünde çok küçük alanlarda dahi otopark yapılmasına imkan verir. Böylece büyük merkezi otoparklar yerine şehre yayılmış, park ihtiyacı olan bölgelere en yakın konumda en iyi şekilde işletilebilir otoparklar kazanılır.
Kullanıcılar için yüksek bir park konforu ve güvenliği sağlar. Sürücüleri meşgul etmeksizin, katları dolaşıp boş park yeri aramaksızın, üstelik araçların anahtarını kimseye de vermeksizin, en hızlı ve güvenli şekilde park edilmesi sağlanır. İçeride araç sirkülasyonu olmadığından kazalar, insan giriş çıkışı olmadığından, hırsızlık ve diğer tehlikelere karşı sürücüleri ve araçlarını %100 güvence altına alır.
Sistemin içerisinde araç sirkülasyonu olmadığından ve insan da bulunmadığından araçlardan bir egzoz gazı salınımı olmaz ve bunun etkilerini önlemek için kapalı otoparklarda tesis edilen ve büyük işletme giderleri (elektrik, bakım vb.) getiren havalandırma sistemine ihtiyaç duyulmaz. Ayrıca sistem içinde aydınlatma için elektrik tüketilmez.
İşetmenin personel sayısını minimum düzeye getirir. Bir idari ve bir teknik personel ile istenilen büyüklükte bir otopark işletilebilir. Sistemin tüm teknik ve mali bilgileri bilgisayarda kaydedilir ve denetlenir.
Otomatik otoparklar sadece umumi otoparklar için değil pek çok yapı projesinde, iş merkezleri, konutlar, eğlence merkezleri, turizm tesislerinin ihtiyaç duydukları otopark kapasitesini ve kullanım kalitesini projelerin toplam alanlarının daha küçük bir kısmında karşılayarak, projelere katma değer kazandırır.
Bir park işleminde yaklaşık 0,6 – 0,8 kW’lik elektrik tüketilir.
Hatalı kullanımdan kaynaklanan arıza olasılığı yoktur. Ayrıca arıza yapma olasılığı bakıma bağlıdır.
Dünyada yaklaşık %90 paletli sistem kullanılıyor.
Bir aracın otopark operasyon süresi (kule tipte 16 m/dakika olmalı)
Silindirik tipte 12 araç/kat
60 araç/shuttle optimum çözüm
80 araç/shuttle sistem yavaş.2010-03-17