Başlangıç » Nedir » Otopark oturma derzleri nasıl olmalıdır?

Otopark oturma derzleri nasıl olmalıdır?

Posted by: Ne Nedir 27 Mart 2010 Yorum Yaz

Otopark oturma derzleri nasıl olmalıdır? Otopark
Park yüzeyleri 33 metreye kadar geniş ve genel olarak 50 uzunluğa kadar derz olmadan inşa edilebilir. Bunun üzerindeki park yüzeyi ölçülerinde duruma bağlı olarak oturma derzi ile otoparkın bölümlendirilmesi gerekmektedir. Bu öngergili tavanlarda geçerli değildir.
Oturma derzleri bir sıra halinde devam eden genleşme derzleridir. Bu derzleri yerleştirirken eğimin derzler üzerinden geçmemesi sağlanmalıdır. Su derzlerden uzak tutulmalıdır.
Gerekli derz genişliği derz içindeki oturma yüzeylerinin genişliğine bağlıdır. Bu yüzey betonun ısıya karşı gösterdiği tepki ve büzülme ile park yüzeylerinin yapı ve derz mesafesinden kaynaklanan hareket kısıtlaması sonucunda belirlenmektedir.
Oturma derzlerinin oluşturulması için derz conta profilleri ve altına su tahliye oluğu bulunan açık derzler kullanılmaktadır. Daha önce kullanılan geniş, değiştirilemeyen derz conta bantları bulunan derz contaları artık piyasada bulunmamaktadır. Tüm oturma derzleri düzenli bir şekilde planlanmalı ve kurallara uygun yerleştirilmelidir. Elastik veya plastik derz conta maddesinden oluşan derz dökümleri yeterli gelmemektedir ve kısa zamanda sızdırma göstermektedir. Sürekli elastik genleşme derzi olarak bilinen madde kurallara uygun bir derz contası değildir ve bu nedenle kullanılmamalıdır.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.2010-03-27