27 Mart 2010

Otopark planlamasının spesifik özellikleri nelerdir?

Otopark
Otopark

Bina teknolojisinin yanı sıra otopark içindeki trafiğin yönlendirilmesi ve faturalama gibi farklı özellikler de mevcuttur. Yer altı otoparklarında yangın önleme ve iç mekan havalandırması gibi farklı konular ağırlık kazanmaktadır. Buna ilave olarak binanın fiziksel özelliklerinin korunması da önemlidir: örneğin dış ve bina için hava sıcaklığı, ara katların su geçirmezliği, kış aylarında kullanılan tuz çözeltilerinin ve karbonlaşma nedeniyle iç bölgelerdeki betonun korunması gibi.

Büyük kapasiteli otoparklarda trafik bağlantısı açısından doğru bir yöntem izlenmesi planlamanın başarısını etkileyebilir. Otopark önünde ve içinde sıkışıklığı önlemek için otopark içindeki yolların ve dışarıdan otoparka girişlerin iyi planlanması gerekmektedir. Ayrıca girişlerdeki kart alma bariyerleri ve park alanlarına giden otopark girişlerinin sayısı da fazla olmalıdır. Her bir araç ve bariyer için 10 saniyelik bir işlem süresi gerekiyorsa, eğlenme ve gösteri merkezlerinde kullanılan 180 araç kapasiteli otoparkların dolup boşaltılması için 30 saate ihtiyaç vardır.

Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,”Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...