Başlangıç » Nedir » Otopark yüzeylerinde derzler nasıl olmalıdır?

Otopark yüzeylerinde derzler nasıl olmalıdır?

Posted by: Ne Nedir 27 Mart 2010 Yorum Yaz

Otopark yüzeylerinde derzler nasıl olmalıdır? Otopark
Park yüzeylerinin genişliği park yollarının sayısı ve genişliğinden meydana gelmektedir. Çoğunlukla iki park yolu yan yana getirilmektedir ve park etme konumuna bağlı olarak 25 ile 33 metre arasında toplam genişlikler oluşmaktadır. Park yüzeylerinin uzunluğu park etme genişliklerinin toplamı ve olası ihtiyaç duyulan dönemeçlerin toplamından oluşmaktadır.
Park yüzeylerinde planlı duvar ve kolon düzenleme ve oluşumları ile uzunlamasına değişiklikler yapılabilir. Bu durum genellikle asansör ve merdiven boşluklarının binanın ortasında bulunduğu binalarda ortaya çıkmaktadır. Buna bitişik olan park yüzeyleri daha ince kolonlar üzerinde duruyorsa, mafsallı kolon etkisi gösterir ve uzunluk değişikliklerine çok az etkisi olur. Bu tür yapılar geniş yüzeyli ve derz olmadan oluşturulmuştur ve yıllardır sorunsuz olarak kullanılmaktadır.
Derzlerin türü, sayısı ve dizilişi konusunda patentli bir çözüm bulunmamaktadır. Derzler daima seçilen taşıyıcı konstrüksiyona göre tespit edilmelidir. Mümkün olduğu kadar genleşme/uzunlamasına derzlerden kaçınılmalıdır. İş derzleri sadece inşaat akışı bunu zorunlu olarak gerektirdiğinde kullanılmalıdır.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.2010-03-27