Başlangıç » Nedir » Otoparklarda derzlerin bakımı

Otoparklarda derzlerin bakımı

Posted by: Ne Nedir 25 Mart 2010 Yorum Yaz

Otoparklarda derzlerin bakımı Otopark
Derzlerin diğer yapı parçalarına oranla oldukça kısa bir kullanım ömrü vardır (5 ile 10 yıl); bu nedenle sık sık, yani her birkaç ayda bir, kontrol edilmeli ve zamanında yenilenmelidir. Değiştirilebilir derz bantları oturma derzlerinde uzun vadede daima daha ekonomiktir.
Derzlere klorid içerikli suyun girmesi (ki bu durumun başlangıç aşamasında fark edilmemektedir) yapıda ciddi hasarlar meydana getirmektedir. Tespit edilen sızıntıların hızlı ve kurallara uygun bir şekilde giderilmesi ve hasarın ortadan kaldırılması gerekmektedir. Damlayan suların üçüncü şahıslara zarar vermemesi (örneğin araçların boyasına gelen hasarlar) için damlayan suların tutulması, yapı parçalarının bu etkilere uzun süre maruz kalmaması halinde sağlanabilmektedir.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.2010-03-25