17 Mart 2010

Otoparklarda genel yerleşim ve düzenleme kuralları nelerdir?

Otopark
Otopark

Park yeri imar planında araç park yeri olarak ayrılan alanlar veya Belediye sınırları içerisinde Belediye’ce araç park yeri olarak ilan edilen alanlarda yapılmalı; park yerine giriş ve çıkış yapılacak yerler Belediyenin onayı alındıktan sonra düzenlenmeli, park yerine geçiş yolları, park yerine doğru %2 iniş eğimli olmalıdır.

Park yeri en az 25 otomobilin park edilmesine yetecek büyüklükte yapılmalı ve taşıt yolundaki görüş şartlarını azaltmayacak şekilde düzenlenmelidir.

Park yerinin girişe yakın bir bölümünde, özürlü araçları için araç kapasitesinin %2’si kadar park yeri düzenlenmeli, bu bölümde yapılan kaldırımlarda özürlüler için rampa bulunmalıdır.

Yoldaki trafiğe mani olunmaması için park yeri giriş – çıkışında araçların durabileceği veya bekleyebileceği bekleme alanları düzenlenmeli ve bu alanlar TS 10551’e uygun yapılmalıdır.

Özürlüler için ayrılan bölümde giriş-çıkış yolu, rampa, varsa merdiven, zemin kaplamaları, kapılar ile tuvalet ve bunlara ait elektrik, ısıtma ve alarm tesisatları TS 9111’e uygun şekilde düzenlenmelidir.

Kaynak: TS 9881 (Araç Park Yerleri – Sınıflandırma, Yapım ve İşletme Kuralları, Aralık 1999)’den derlenmiştir.

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...