Başlangıç » Nedir » Pandemik Grip hastalığı en çok kimleri etkilemektedir?

Pandemik Grip hastalığı en çok kimleri etkilemektedir?

Posted by: Ne Nedir 6 Mart 2010 Yorum Yaz

Pandemik Grip hastalığı en çok kimleri etkilemektedir? Tıp
Pandemik A(H1N1) gribi virüsü yeni bir virüstür. Bu nedenle, pek çok insanın bu gribe karşı bağışıklığı yoktur. 1957’den önce doğanların kısmen bağışıklığı bulunmaktadır.
Mevcut verilere göre; küçük çocuklar ve genç erişkinler daha çok hastalanmaktadır. Ölümler; gebeler, bebekler, kronik hastalığı olanlar, 65 yaşından büyükler ve hastalık derecesinde aşırı kilolu olanlarda (vücut kitle indeksi 40’dan büyük olanlar) daha fazladır.
Sağlık çalışanları, hastalandıklarında sağlık hizmetinin aksaması ve hastalığı diğer kişilere bulaştırmaları sebebiyle önemli bir risk grubudur.
Pandemik grip aşısı 6 ay-50 yaş grubu bireylere, gebelere, her yaşta kronik hastalığı olanlara uygulanmaktadır. Ayrıca, hastalığı topluma daha hızlı yaymaları nedeniyle okul çağı çocukları ile toplumsal hizmet sunumunun kesintisiz sürdürülmesi için sağlık personeli başta olmak üzere itfaiye, su, doğalgaz, elektrik, ulaştırma, iletişim, güvenlik ve asayiş gibi hizmetlerde çalışanlar da aşılama programına dahil edilmiştir.
Kaynak: Sağlık Bakanlığı’nın Grip için hazırladığı web sitesinden yararlanılarak hazırlanmıştır (Ziyaret Tarihi: 22/05/2010).2010-03-06