Başlangıç » Nedir » Peygamberimizin (s.a.v.) iş ahlakı nasıldı?

Peygamberimizin (s.a.v.) iş ahlakı nasıldı?

Posted by: Ne Nedir 23 Ekim 2011 Yorum Yaz

Peygamberimizin (s.a.v.) iş ahlakı nasıldı? İlahiyat
Hz. Peygamber biliyorsunuz, el-emin diye tanınıyordu. Yani Hz. Peygamber çocukluğunda amcasıyla beraber ticaret yapmaya başlamıştı. Sonra eşinin sermayesiyle ticaretini sürdürdü. Yani kendisi peygamberlikten önce meslekten tacirdi. Ama bir tacir olarak da insan olarak da el-emin yani, güvenilir, dürüst kimse olarak tanınıyordu.
Bugün Hz. Peygamber bizim için bir rol model olduğuna göre ticaretle uğraşan kimselerin bir kere o el-emin vasfını taşıması lazım. Yani güvenilir, dürüst tacir… Zaten hadislerde de dürüst tacirler sıddıklar, şehitler ve peygamberlerle beraberdir deniyor. Dolayısıyla birinci vasfının o olması lazım. Yani karşılıklı güven ve istikrarın olmadığı toplumlarda siyasi istikrar da olmaz. O toplumların gelişmesi, kalkınması, huzur içinde yaşaması mümkün olmaz.
Kaynak:Yenidünya dergisinden Nuriye Kayar’ın İlahiyatçı Doç. Dr. Cengiz Kallek'le İslam'da ticaret ve ticaret ahlakı üzerine yaptığı söyleşiden Haber7.Com web sitesine alıntılanılan “Müslüman bir tüccar nasıl olmalıdır?” yazısından derlenmiştir (22/07/2011).2011-10-23