Başlangıç » Nedir » Ramazan Bayramının anlamı nedir?

Ramazan Bayramının anlamı nedir?

Posted by: Ne Nedir 29 Ağustos 2011 Yorum Yaz

Ramazan Bayramının anlamı nedir? Yaşam

 Ramazan boyunca gönül tarlalarına ibadet, teslimiyet, kulluk, ihsan, ikram, irfan, ittika ekenler, bayramda mutluluk biçecekler.

Ramazan’ı ihya etmeyip de bayram yapmaya kalkanlar, elbette bir ay boyunca işe gelmeyip de ücret dağıtım günü maaşa gelenlerin yaptığını yapmış olacaklar.
Ramazan’ı ihya edenlerin ve oruçla, onun sebeb-i hikmeti olan vahiyle ihya olanların bayramı Ramazan bayramı olurken, berikilerin bayramı “şeker bayramı”, “çikolata bayramı”, özetle “glikoz bayramı” olacak.
Birincilerin Ramazanları mübarek olsun. Oruçları, hayırları, hasenatları, şuurları, sorumlulukları, imanları mübarek olsun.
İkincilerin de şekerleri, çikolataları, yani ki glikozları mübarek olsun.
“Bayram” Kur’an’ın lisanı Arapça’da ‘ıyd demektir. Yine aynı dilde “öte dünya”nın karşılığı me’âd demektir. Yani ki “bayram” ile “öte dünya” aynı kökten türetilmişlerdir.
Bu iki kavram arasındaki ilişki sıradan bir çağrışım değildir. Bu aynı zamanda iki kavram arasındaki anlam atfıdır. Bayramlarla ahiret arasında zihni bir ilişki kurmamız istenmektedir. Bayram deyince sadece bu dünyaya ait bir durum değil, ötelere ait bir duruma da atıf yaptığımızı bilmemiz istenmektedir.
Kaynak:  Arif Çevikel’in “Bayramlar cenneti hatırlatır” (03/09/2005) yazısından derlenmiştir.


2011-08-29