Başlangıç » Nedir » Ramazanda amatör olarak sporla uğraşanlar nelere dikkat etmelidir?

Ramazanda amatör olarak sporla uğraşanlar nelere dikkat etmelidir?

Posted by: Abdullah DEMİR 11 Ağustos 2010 Yorum Yaz

Ramazanda amatör olarak sporla uğraşanlar nelere dikkat etmelidir? Spor
Bir kere kendilerini kötü hissettikleri bir dönemde kesinlikle spor yapmamalıdırlar. Bunun yanı sıra, spordan önce son yemeğin en az 2-2,5 saat önce yenmesi gerekir. Bundan dolayı kişilerin egzersizi, sahurdan ya da iftardan 2- 3 saat sonra yapması en doğru zamanlamadır. Ama seçtikleri bu saatlerin de (sabah erken ya da gece geç saat) kendi biyolojik ritimlerine uyması gerekir. Böyle bir alışkanlıkları yok ise bu durumda başka sorunlar doğabilir. Aynı şekilde yüksek riskli sporları yapmamaları, antrenman dozunu ve süresini aşırı yükseltip çok terlemeye yol açacak düzeylere çıkartmamaları, aşırı sıcak veya soğukta egzersiz yapmaktan kesinlikle kaçınmaları gerekmektedir. Ayrıca iftardan sonra mutlaka yeterli su ve sıvı gıdalar, yeterli karbonhidrat tüketerek sıvı dengelerini sağlamalılar ve karbonhidrat depolarını doldurmalılar. Hiçbir zaman az sıvı tüketerek, idrar renklerinin koyu olmasına izin vermemeliler.
Düzenli ilaç kullanma zorunluluğu olan amatör sporcular ve kişilerin de (şeker hastalığı, yüksek tansiyonu, koroner arter hastalığı, vb.), ilaç kullanım düzeninde olası bozulmalar konusunda da çok dikkatli olması gerekir. Bu kişiler Ramazan döneminde yaptıkları egzersizler konusunda mutlaka kendilerini takip eden hekime ya da spor hekimine danışmalıdırlar.
Kaynak: Anadolu Sağlık Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Tolga Aydoğ’un 23/09/2008 tarihinde KadınVizyon web sitesinde yayımlanan “Oruçluyken Spor Yapılır mı?” yazısından derlenmiştir.2010-08-11