13 Ağustos 2010

Ramazanda diyet olur mu?

Beslenme
Beslenme

Ramazan ayında oruç tutan kişilerin diyetisyen kontrolünde yapılan sahur, iftar yemeğinin ilk ve ikinci aşaması, sahurla iftar arası olmak üzere toplam 4 öğünü kapsayan bir programla haftada 1-1,5 kilogram vermesinin mümkün olduğu belirtildi.

Sağlıklı kilo kaybı için ön koşul öğün atlamadan, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı ile sağlanabilir.

Yemek alışkanlığı toplumların geleneklerine göre farklılık gösterir. Bunun belirgin örneklerinden biri de ramazan ayıdır. Ramazanda öğün sayısı azaldığından vücut için gerekli besin öğeleri yeterli alınmalıdır.

Oruç sürecinde günde yaklaşık 15 saatlik açlık durumu söz konusudur ve öğünlerde iki ile sınırlandığından metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Öğünler, sahur ve iftar olmak üzere ikiye düşmektedir. Ramazanda öğünlerin içeriğine ve düzenine dikkat edilmemesi durumunda mide rahatsızlıkları, bulantı ve kusma, kalp çarpıntısı, baş ağrısı, uyku hali, halsizlik, ödem oluşumları, kan şekeri düzensizlikleri, kabızlık gibi bazı fizyolojik komplikasyonlarla karşılaşmak olasıdır.

Ramazan ayında, sağlıklı beslenme önerilerine uyulduğunda ve bir uzman desteği alındığında kontrollü bir şekilde zayıflamak mümkündür. Oruç tutan kişiler, diyetisyen kontrolünde yapılan 4 öğün esasına dayalı bir programla haftada 1-1,5 kilogram verebilirler.

Kaynak: Diyetisyen Lale Sağlık’ın 09/08/2010 tarihinde saglikbilgisi.com web sitesinde (Genel Kaynak: AA) yayımlanan yazısından derlenmiştir.

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...