Başlangıç » Nedir » Ritm bozukluğu ani ölüm sebebi olabilir mi?

Ritm bozukluğu ani ölüm sebebi olabilir mi?

Posted by: Ne Nedir 17 Ocak 2011 Yorum Yaz

Ritm bozukluğu ani ölüm sebebi olabilir mi? Tıp
Ciddiye alınarak zamanında tedavi edilmesi yaşamsal önem taşıyor …
Halk arasında ‘kalpte ritim bozukluğu’ olarak bilinen aritmi, kalbin düzensiz çalışması demek. Kalpteki bu düzensizlik; atım hızı veya aralığında değişim ya da her ikisiyle birlikte ortaya çıkabiliyor.
Kalbimiz normalde dakikada 60-90 kez atıyor. Ancak ritim bozukluğunda nabız atışı dakikada 200’lere çıkabiliyor ya da tam tersine 40’lara kadar düşebiliyor. İşte bu durum da tehlike çanları çalmaya başlıyor.
Ritim bozukluklarının yaşam kalitesini düşürmeyecek kadar hafif gelişebileceği gibi, felç veya kalp yetersizliği gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilecek şiddette ortaya çıkabileceği, hatta hastanın aniden hayatını kaybetmesine bile neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden aritmilerin ciddiye alınıp, mutlaka zamanında tedavi edilmeleri gerekiyor. Aksi halde hasta hayatını bile kaybedebiliyor.
Kaynak: Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor’un Hürriyet'te de yer alan demecinden Ajans5.Com Web Sitesince alıntılanan “Ritm bozukluğu ani ölüm sebebi!” başlıklı yazıdan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 15/01/2011).


2011-01-17