12 Temmuz 2010

Sağlıklı yağ tüketimi nasıl olmalıdır?

Beslenme
Beslenme

Yağlar konusunda ölçülü olunmalı ve doymamış yağlar tercih edilmeli­dir. Tereyağı ve diğer hayvansal kaynaklı yağ­lar doymuş yağlardır ve kolesterol içerirler.

Ayçiçek, soya, mısırözü gibi bitkisel yağlar ise doymamış yağlardır ve kolesterol içermez­ler. Pratik olarak günlük tüketilecek yağın üçte birinin tereyağı gibi doymuş yağlardan üçte bi­rinin zeytinyağı gibi tekli doymamış yağlardan, kalan üçte birinin de mısır özü ve ayçiçek yağı gibi bitkisel kaynaklı çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşan yağlardan karşılanması önerilmektedir.

Ancak günlük olarak alınan et, süt ve yoğurt tüketimi ile doymuş yağ ihtiyacımız karşılandığı için, ayrıca tereyağı gibi katı yağ alınmasına gerek yoktur.

Kızartma işlemleri için katı yağlar kullanılmamalı, ayçiçek, mısırözü gibi dumanlama noktası yüksek bitkisel yağlar kullanılmalıdır. Ancak, kızartma işlemleri sırasında kanser riski oluşturan trans yağ asitleri oluşumu arttı­ğından besinleri kızartma işleminden kaçınılmalıdır.

Kaynak: Dr. Dyt. Meltem Soylu, Sağlık Memuru Engin Alacahan, Uzm. Gıda Müh. Cengiz Kesici, “Gıda, Su ve Beslenme Konusunda Sık Sorulan Sorular (II)”, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Şubat – 2008.

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...