Başlangıç » Nedir » Şehir içindeki otomobillerin durumu nedir?

Şehir içindeki otomobillerin durumu nedir?

Posted by: Ne Nedir 27 Mart 2010 Yorum Yaz

Şehir içindeki otomobillerin durumu nedir? Otopark
Savaş sonrası yıllarda motorlu araçların artması nedeniyle şehir içinde daha önce faytonlar için ayrılmış geniş yollar ve meydanlar park yeri olarak kullanılmaya başlandı. Meydanlar ve kaldırımlar amaçları dışında kullanıldı. Bireysel araç trafiğinin giderek artması, otomobiller için uygun bir şehir planlaması çalışmaları ve boş görülen her bölgenin park yeri gibi görülmesi şehirlerin giderek çaresiz ve başsız bir hal almasına neden oldu. Boş park yeri aramak için harcanan sürelerin uzaması trafiğin, gürültünün ve hava kirliliğinin artmasına, artan çevre bilinci ile birlikte giderek çözülmesi daha zor haline gelen bir sorun haline geldi.
Bugün için önemli olan konu insan ve çevre için kabul edilebilir çözümler bulmak ve artan motorlu araç sayısını dikkate alarak ihtiyaç duyulan yeterli boş alanların temin edilmesi ve garanti altına alınmasıdır.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.2010-03-27