28 Ekim 2011

Seyisler: “Yetki Verme Sanatı”

Organizasyon
Organizasyon
·         Komutanlar doğrudan kendi hareket ve ilgilerini gerektiren sorumlulukları asla başkalarına yüklememelidirler.
·         Bir komutanın devredebileceği uygun sorumluluklar, göreve en iyi çözüm getirecek en yetenekli asta verilmelidir.
·         Akıllı komutanlar, görev verdikleri kişiye aynı zamanda yetki ve sorumluluk da verirler.
·         Değerli komutanlar, görevlerinin hepsinde, bu görevler astlara bile vermiş olsa, hükümdarına karşı tüm sorumluluğu üstlenirler.
·         Bir astınıza bir görev verdiyseniz, onların yetki ve sorumluluklarına karışmayın. Buna yetki vermek dendiği gibi, böylesine göstermelik bir yetki, astlarda öfkeye de sebep olur.
·         Görevlerinizin tüm sorumluluğunu tek başınıza taşıyamayacağınızı kabul edin.
·         Başarılı bir komutan, astlarını yetiştirmek, görevini yerine getirmek astlarına güvendiğini gösterip onların bağlılığını sağlamak için en deneyimsiz astına bile yetki verir.
·         Komutanın çevresinde, yetki verirken kendini rahat hissedeceği astlar olmalıdır. Yoksa hem kendisinin hem de onların görevlerini yapmaya başlar.
·         Bir komutan kendisine verilen sorumluluğu elinden geldiğince iyi yapmaya çalışan bir astını asla cezalandırmamalıdır.
·         Astlarınızı, verdiğiniz görevleri nasıl yerine getireceğini göstererek yetiştiremezsiniz.
·         Akıllı bir komutan etki gücünü ve yeteneklerini ancak yetki verme sanatı yoluyla geliştirebilir.
Kaynak: Prof. Dr. Wess Roberts’in “Hun İmparatoru Attila’nın Liderlik Sırları” (İlgi Yayıncılık, İstanbul – 1993, 138 shf.) kitabından derlenmiştir.
Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.