14 Mart 2010

Sigara alışkanlığı ve alkol, uyuşturucu bağımlılığının tedavisi nedir?

Egzersiz
Egzersiz

Her türlü rahatsızlıkta olduğu gibi sigara alışkanlığı, alkol ve uyuşturucu bağımlılığında da erken teşhis önemlidir. Bu tür maddelerin kullanımının terk edilmesine yönelik tedaviler bağımlılık düzeyine gelmeden yapılmalıdır. Çünkü ne kadar erken olursa kişinin uğrayacağı ruhsal ve bedensel tahribat da o oranda az olacaktır.

Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı tedavisi iki aşamalıdır. Fiziksel olarak tedavi sonuç verdikten sonra kişinin tekrar topluma kazandırılması gerekir. Bu anlamda alkol ve madde bağımlılığının tedavisinde de rehabilitasyon önemli bir yere sahiptir. Rehabilitasyonun amacı kişilere fiziki, psikolojik ve sosyal yönden güç kazandırmaktır. Kişilerin herhangi bir sorunla karşılaştığında mücadele edebilecek güce erişmeleri rehabilitasyon uygulamalarıyla sağlanmaktadır. Bu hizmetlerin amacı alkol ve madde bağımlısı olan kişilerin tekrar toplumda yerlerini almalarını sağlamaktır. Ancak rehabilitasyon hizmetleriyle bağımlılıktan kurtulan kişi toplumdaki eski yerini bulabilir.

Bu tedaviler sırasında tedavi gören kişiler tekrar alkol ve uyuşturucu madde kullanmak isteyeceklerdir. Bu nedenle tedavi sırasında kişinin istekli, kararlı ve sabırlı olması gerekmektedir. Ancak böyle bir tutumla kişi topluma kazandırılabilir.

Sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığının tedavisinde önemli olan bir diğer nokta da kişilerin tedavi için istekli olmalarıdır. Bağımlı kişilerin tedavi ve rehabilitasyon için motivasyonları eksik olabilir. Kişilerin tedaviye katılımlarını sağlamak için motivasyonlarını artırmak gerekmektedir. Bu durumda kişilere tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri hakkında bilgi verilerek ikna edilmelidir. Böylelikle kişilerin uygulanacak tedavi programlarına katılmaları sağlanabilir.

Tedavi olmaya karar veren sigara, alkol ya da madde bağımlısı kişilerin hastanelerin psikiyatri bölümüne ya da bu konuda özel olarak hizmet veren gönüllü kuruluşlara müracaat etmeleri gerekir.

Bu merkezler tavsiye ve danışma merkezleri niteliğindedir. Bu merkezler herkesin kolaylıkla ulaşabileceği merkezi yerlerde olmalıdır ve amaçlarına uygun fiziksel koşulları taşımalıdır.

Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Sağlık Bilgisi 1 (Hazırlayan: Nermin IŞIK, Nihal YILDIRIM)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...