Başlangıç » Nedir » Sigara antidepresanların etkisini azaltıyor mu?

Sigara antidepresanların etkisini azaltıyor mu?

Posted by: Ne Nedir 23 Ocak 2011 Yorum Yaz

Sigara antidepresanların etkisini azaltıyor mu? Sağlık
Tarhan, sigaranın ilacın vücutta tamir etkisini geciktirdiğini yine bir hasta üzerinden örnek vererek açıkladı. Daha önce kafasını sağa sola vuran, herkese saldıran şizofren bir hasta hastanedeki tedavinin ardından iyileştiğini belirten Tarhan, şöyle konuştu: “Hastanede yatarken sigarayı günde yarım paket veriyorduk. Fazla verdiğin zaman sigara ilaç metabolizmasını hızlandırıyor. Enzimi uyardığı için ilacın vücuttan hızla atılmasını sağlıyor.
Tedavi ettik çıktı. Birkaç hafta sonra tekrar geldi. İlaçları veriyor musunuz. Baktık ciddi şekilde veriyorlar. Ama ilaç kan değerleri düşük çıktı. İlacı alıyor aile bilgili bir aile hasta ilacı aldığı halde yüksek çıkıyor kan düzeyi ayaktan kan düzeyi hızla düşüyor. Bunun bir sebebi vardır bunu araştırın dedim. Dışarı çıktığı zaman her kasabanın bir delisi vardır herkes bir şey ikram eder ya. Buna herkes sigara ikram ediyormuş. Günde 4 paket sigara içiyormuş. O sigara yüzünden alınan ilaçlar hızlı vücuttan atılıyor. Bunun üzerine yakınlarına sigara içirtmedik bir daha gelmedi yatış yok.
Kaynak: Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın Haber7.Com Web Sitesince alıntılanan “Antidepresanlar bilinçli kullanılmalı” başlıklı yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 22/01/2011).2011-01-23