Başlangıç » Nedir » Sığır pasteurellosis hemorajik septisemi, barbon nedir? Semptomları nelerdir?

Sığır pasteurellosis hemorajik septisemi, barbon nedir? Semptomları nelerdir?

Posted by: Tuncay Demir 17 Mart 2010 Yorum Yaz

Sığır pasteurellosis hemorajik septisemi, barbon nedir? Semptomları nelerdir? Veterinerlik
Sığırlarda pasteurella multocida bakterilerinin çeşitli suşları tarafından meydana getirilen hastalıklara topluca Pasteurellosis denir. İki tipi vardır P.multocida Tip 1 (veya Tip B) ikinciside P multocida Tip 2 (veya Tip A) dır.
Pasteurella multocida Tip 1 (Tip B)  çok öldürücü bir hastalık olan “Sığırların Hemorajik  Septisemisi” ve  “Mandaların Barbon Hastalığı”nın etkenidir.
Pasteurella multocida Tip 2 (Tip A) çeşitli viruslar ve mycoplasmalar tarafından başlatılan akciğer enfeksiyonhlarına  sekunder olarak iştirak eder.
Semptomları: Beden ısısı yükselir. Genel durgunluk iştahsızlık konjiktiva ve mukozalarda hiperemi hızlı solunum ileri derecede solunum güçlüğü köpüklü salya akıntısı burun akıntısı görülür. Bazı hastalarda çene altında sternumun ön kesiminde boğaz bölgesinde vulva dudaklarında ve perineum bölgesinde ödemler meydana gelir. Mandalarda boğaz bölgesindeki ödemler tipiktir. Sakalı andırdığı için hastalığa BARBON adı verilir. Klinik Laboratuar kontrollerinde thrombocytopenie, leucopenie ve Fibrinogen azalması görülür
Kaynak: Prof. Dr. C. Nadi AYTUĞ, Prof. Dr. Erol ALAÇAM, Prof. Dr. Sacit GÖRGÜL,  “Sığır Hastalıkları”, İstanbul, 2008.2010-03-17