Başlangıç » Nedir » Sinop ve Rumlar'ın nostaljisi

Sinop ve Rumlar'ın nostaljisi

Posted by: Ne Nedir 25 Ekim 2011 Yorum Yaz

Sinop ve Rumlar'ın nostaljisi Turizm
Turizmciler, Sinop'a en çok Rum turist geldiğini söylüyor. Mübadele ile birlikte evlerini barklarını terkedip giden ve özlemlerini ‘‘Ah Sinop vah Sinop, ayvalık meyvelik’’ sözleriyle dile getiren Rumların torunları, ellerinde adreslerle mahallelere dağılıp dedelerinin yaşadıkları evleri arıyorlar. Geçen yıl 78 bin turistin ziyaret ettiği Sinop'ta 7'den 77'ye herkes turizmi konuşuyor. Otellerin yanısıra üçer odalı 200 tane de pansiyon bulunuyor Sinop'ta.
Sinop'un tepeler arasına sıkışmış ve çay havzası üzerinde kurulmuş şirin ilçesi Ayancık'ta da bitki örtüsünün gürlüğü dikkati çekiyor. Orman literatüründeki tüm ağaç türlerinin bulunduğu Ayancık'ta kirlenmemiş doğal plajlar, suların aşındırarak ilginç şekiller verdiği kayalıklar var. Yaz ile kış arasındaki sıcaklık farkının da az olduğu söyleniyor. Deniz ve orman manzaralı otellerden deniz birkaç dakika uzaklıkta… Yüzlerce yıllık geleneklere bağlı olarak dokunan keten kumaşlar da insanı hayran bırakıyor.
Kaynak: 2009-12-08 tarihinde Kadinlaricin.net web adresinde yayımlanan “Karadenizde gezilecek yerler” konulu yazıdan derlenmiştir.2011-10-25