Başlangıç » Nedir » Spor performansını olumlu etkileyen besinler nelerdir?

Spor performansını olumlu etkileyen besinler nelerdir?

Posted by: Tuncay Demir 5 Mart 2010 Yorum Yaz

Spor performansını olumlu etkileyen besinler nelerdir? Beslenme Gıda
Yeterli enerji, karbonhidrat ve protein tüke­timi ve bunların vücutta etkin bir şekilde kul­lanımı performansı artırmada en etkin ve emin yoldur. Doğal besinler sadece yaşamsal besin öğelerini değil; aynı zamanda sağlıklı yaşam için gerekli diğer unsurları da içermektedirler.
Az yağlı süt-yoğurt, portakal gibi meyveler, ıspanak, semizotu, karnabahar, lahana gibi sebzeler, özellikle kabuğu içinde pişirilen patates, kepekli tahıl ürünleri, tahıl gevrekleri ve az yağlı hamur işleri sporcuların performanslarını attırmaktadır.
Sporcular yeterli oranda karbonhidrat tüketerek enerji gereksinimleri­ni karşıladığı sürece karbonhidrat depolarını istenen düzeyde tutabilirler. Böylece antren­manlarını başarıyla sürdürebilirler. Kan şeke­rinde ani düşüş, performansı olumsuz yönde etkileyeceği için basit şeker ve yüksek oran­da glikoz içeren içecekler, antrenmanlar ve müsabaka öncesi tüketilmemelidir.
Sporcular için en önemli etmen sıvı dengesinin sağlanmasıdır; çünkü terleme ile oluşan sıvı kaybı yorgunluğa neden olmakta ve performansı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle susama duygusu olmadan önce az ve sık aralıklarla su içilmelidir.
Kimi zaman spor performansını arttırmak amacıyla bilinçsizce çeşitli ürünler kullanılmakta bu ürünlerin sağlığa ve performansa etkisi değerlendirilmemektedir.
Bu ürünler seçilirken yaş, cinsiyet, spor dalı, sporcunun amatör veya profesyonel olması ve diğer sağlık problemleri gibi konulara dikkat edilmelidir.
Kaynak: Dr. Dyt. Meltem Soylu, Uzm. Gıda Müh. Cengiz Kesici, “Gıda, Su ve Beslenme Konusunda Sık Sorulan Sorular (II)”, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ISBN: 978-975-590-243-2; Şubat – 2008.2010-03-05